VN Češke – Dirka

Prva zmaga za Binderja in KTM

09.08.2020 19:24 , Artur Švarc
Brad Binder je dobil VN Češke v Brnu in sebi in avstrijski ekipi priboril prvo zmago v MotoGP.

Najhitrejši na štartu, Johann Zarco, je pokvaril štart in padel na šesto mesto, na vrh pa se je prerinil Franco Morbidelli, ki je veljal za tihega favorita pred dirko. Fabio Quartararo je uspel obraniti drugo mesto na štartu, vendar je Aleix Espargaro z Aprilo že v četrtem ovinku švignil predenj.

Quartararo se je potem vrnil na drugo mesto, ko je Španca v prvem ovinku zaneslo z idealne linije, Morbidelli pa je po enem krogu že imel sekundo prednosti in se še oddaljeval.

Za četrto mesto sta se v začetku menjavala Brad Binder in Pol Espargaro, Južnoafričan pa je v tretjem krogu prehitel še Aleixa. Binder je potem začel pritiskati na Quartararoja in ga v devetem ovinku tudi prehitel. Vodilni v prvenstvu je hitro začel izgubljati oprijem svojih gum. Pol Espargaro mu je sledil v 11. ovinku istega kroga, potem pred ciljno ravnino zapeljal na široko in pustil Qiartararoja nazaj predse.

To je omogočilo Zarcoju, da se v prvi ovinek prerine po notranji strani mimo dirkača Avintie, ki je tudi tam šel na široko, a Espargaro se je vračal proti apeksu ovinka kot da Zarcoja tam ni in se od njega odbil v pesek. Zarco je dobil pet sekundno kazen vožnje po zunanji liniji v 14 krogu, a je pri tem ostal pred zasledovalci.

Medtem je spredaj Binder začel loviti Morbidellija in mu samo v enem krogu prednost prepolovil. V 13. krogu je prešel v vodstvo in ga ni več izpustil iz rok.  Na koncu je Binder, ki je pri KTM-u zamenjal Zarcoja, zmagal s 5,2 sekunde prednosti in je prvi novinec po Marquezu 2013, ki mu je uspelo zmagati v krstni sezoni. Prav tako je KTM po več kot 50 letih prvi zmagovalec, ki ni italijanski ali japonski proizvajalec.

Morbidelli je v zadnjih krogih spustil tempo, a vseeno osvojil drugo mesto in prve stopničke v MotoGP. Zarco je osvojil tretjo stopničko, a ga je pred koncem že ogrožal Rins s Suzukijem. Zarco je osvojil prve stopničke po Maleziji 2018 in prve za Avintio.

Rins je dosegel soliden rezultat, saj še okreva po zlomu roke, peti pa je bil Rossi, ki je začel dirko kot deseti. Miguel Oliveira je osvojil svoj najboljši rezultat v MotoGP s šestim mestom za Tech 3 KTM, perhitel je Quartararoja, Nakagamija, Millerja in Aleixa Espargaroja.

Tovarniški Ducati je imel slab dan. Dovizioso je bil le 11., mesto pred Petruccijem, Vinales pa je po solidnem začetku padel na nizko 14. mesto. Zadnjo točko je pobral Alex Marquez. Quartararo je zahvaljujoč slabi predstavi Vinalesa še povečal prednost v točkovanju in zdaj vodi s 17 točkami pred njim, tretji je Morbidelli.

Kot zanimivost – Tako kot Binder s številko 33 in Red Bullovo poslikavo je dve uri pozneje v F1 zmagal Verstappen s številko 33, pa tudi zmagovalec Moto2, Bastianini, vozi s to številko.

1 Brad Binder KTM 41m38.764s 2 Franco Morbidelli Petronas Yamaha 5.266s 3 Johann Zarco Avintia Ducati 6.470s 4 Alex Rins Suzuki 6.609s 5 Valentino Rossi Yamaha 7.517s 6 Miguel Oliveira Tech3 KTM 7.969s 7 Fabio Quartararo Petronas Yamaha 11.827s 8 Takaaki Nakagami LCR Honda 12.862s 9 Jack Miller Pramac Ducati 15.013s 10 Aleix Espargaro Aprilia 15.087s 11 Andrea Dovizioso Ducati 16.455s 12 Danilo Petrucci Ducati 18.506s 13 Cal Crutchlow LCR Honda 18.736s 14 Maverick Vinales Yamaha 19.720s 15 Alex Marquez Honda 24.597s 16 Tito Rabat Avintia Ducati 29.004s 17 Bradley Smith Aprilia 32.290s 18 Stefan Bradl Honda 55.977s - Pol Espargaro KTM Padec - Joan Mir Suzuki Padec - Iker Lecuona Tech3 KTM Padec